Przygotowanie projektu hali stalowej to wieloetapowy proces. Wybór architekta każdy opiera o własne kryteria. Na pewno powinien sprawdzić, czy wcześniej realizował już projekty obiektów przemysłowych. To usprawni prace i pozwoli uniknąć problemów związanych z wprowadzaniem zmian.
Poza tym inwestor musi podjąć decyzję czy zlecić projekt niezależnemu architektowi, czy zatrudnionemu przez firmę wykonawczą w ramach całego zlecenia. Indywidualne preferencje, czy po prostu znajomości mogą przemawiać za pierwszą opcją. Nie jest to błędne, jednak ryzykowne. Jeśli architekt na co dzień nie zajmuje się budownictwem przemysłowym, to bardzo prawdopodobna będzie konieczność wprowadzenia zmian przez wykonawcę hali.
Często to nawet nie jest kwestia błędów w sztuce, ale oszczędności i funkcjonalności. Architekt, który na co dzień nie zajmuje się takimi obiektami, nie będzie na bieżąco z nowymi trendami i nowelizacjami prawnymi, choćby dotyczącymi zabezpieczeń odpornych na warunki atmosferyczne. Izolacja termiczna, wentylacja, efektywność akustyczna – wszystkie te aspekty architekt musi poznać od struny zaprojektowania hali stalowej.
Projekt hali przemysłowej składa się z wielu projektów. Inwestorzy w rytmie codziennej pracy po prostu nie mają czasu zagłębić się w temat. Dlatego rzetelny wykonawca buduje swój zespół z ekspertów z każdej branży tak, aby mogli dla stworzyć kompletny projekt budowlany i odpowiednie projekty techniczne. Dobrą praktyką jest również wystąpienie o pozwolenie na budowę w imieniu zlecającego.
Idealną sytuacją jest możliwość uzgodnienia wszystkich elementów projektu z jednym zespołem. Proces przebiega wtedy sprawnie. Niedoświadczony w budownictwie przemysłowym architekt może nie przewidzieć kwestii związanych z układem funkcjonalnym, wyposażeniem itp.
Prosząc o wycenę projektu architektonicznego należy przekazać architektowi wszystkie możliwe szczegóły dotyczące inwestycji. Tylko w ten sposób prawidłowo wyceni swoją pracę i przygotuje projekt, który będzie można zrealizować.
Ważne, by podać informacje o szczegółach działalności, wymaganiach parku maszynowego czy magazynowanych materiałach. To istotne przy planowaniu zabezpieczeń przeciwpożarowych. Architekt, który wcześniej realizował takie projekty na pewno zapyta również o ilość pracowników w biurach i w poszczególnych częściach hali, a także o odsetek kobiet i mężczyzn. W ten sposób będzie mógł odpowiednio zaplanować przestrzenie socjalne.
Koncepcje architektoniczne służą różnym celom i mają różny stopień skomplikowania. Zawierają rzuty funkcjonalne, schematyczne przekroje, elewacje w kolorze ze wstępnym określeniem materiałów, bryłę 3D oraz wizualizacje, jak również plan sytuacyjny rozmieszczenia obiektu na działce wraz z zależnościami z działkami i terenami sąsiednimi.
Jeśli oczekujesz ciekawego obiektu, który stanie się wizytówką Twojej firmy, pokaż architektowi budynki, które Ci się podobają. Wytłumacz mu, dlaczego właśnie te. Przybliż mu elementy stylu, który lubisz.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, koncepcja projektu hali będzie wymagała od architekta znajomości wymagań technologicznych – layoutów urządzeń i organizacji procesów technologicznych. To podstawa ustalenia układu funkcjonalnego hali.
Dzięki temu architekt może również wykonać wstępne rozmieszczenie pomieszczeń, określić ich powierzchnię i zaprojektować układ komunikacyjny. Taką koncepcję musisz dobrze przeanalizować i omówić wewnątrz firmy. Ustalony układ pomieszczeń będzie podstawą do dalszego projektowania i kreślenia bryły obiektu.
Biuro projektowe powinno dokonać uzgodnień międzybranżowych projektu – sanitarnych, przeciwpożarowych itp. Na ich podstawie wykonuje się rysunki i obliczenia w zakresie konstrukcji i architektury hali przemysłowej.
W przypadku takich inwestycji, na projekt architektoniczny składa się:
Dobrze jest ustalić zakres projektu z biurem projektowym przed zleceniem. To oszczędzi czas i pieniądze na opracowywanie brakujących elementów w trakcie budowy. Zazwyczaj biuro projektowe, w imieniu inwestora, składa wniosek o pozwolenie na budowę dla projektowanego budynku. Do jego wydania prawo polskie nie wymaga poniższych opracowań, warto więc upewnić się, że w ramach umowy zostaną one przygotowane:
Usługa zaprojektuj i wybuduj to sposób na uproszczenie i przyśpieszenie budowy hali. Wszystkie prace, począwszy od przygotowania projektu, przez procedury urzędowe, aż po wykonanie robót budowlanych i oddanie hali do użytkowania wykonuje firma wykonawcy.
Proces realizacji składa się z kilku etapów:
Dowiedz się więcej na temat tej usługi: Zaprojektuj i wybuduj.
Przede wszystkim zacznij od swoich wymagań. Spisz je wszystkie i przenieś na dobrze zbudowane zapytanie do architekta albo firmy generalnego wykonawcy. Niech zawiera faktycznie te informacje, które są kluczowe dla prowadzenia Twojej działalności.
Jeśli zapytanie będzie sformułowane niekompletne, to odpowiedź ofertowa, którą otrzymasz, będzie ogólnikowa. Niezależnie od tego, czy mowa o hali murowanej czy z płyt warstwowych, halach produkcyjnych, halach magazynowych czy logistycznych, wysyłanie zapytań do architektów o treści: „Ile za projekt hali 100 x 20 metrów?” albo do generalnych wykonawców: „Ile za metr kwadratowy hali z biurem?” nie jest najlepszym pomysłem. Koszty zależą od jej wielkości, ale nie tylko. Odpowiedź nigdy nie będzie konkretna.
Przed rozpoczęciem budowy musisz zastanowić się nad specyfiką i kluczowymi aspektami użytkowania hali. Prawdziwy komfort użytkowania pojawia się wtedy, gdy rozwiązania technologiczne uwzględniają nie tylko przepisy budowlane i warunki klimatyczne, ale także specyficzne potrzeby biznesu i przechowywania towaru.
Natomiast dobrze opracowany projekt i prowadzona dokumentacja techniczna przez cały proces budowy pozwala zoptymalizować koszt projektu i żywotność obiektu. Gotowe projekty hal ograniczają często elastyczność projektowania, co wymusza dostosowanie konstrukcji hali do potrzeb inwestora. To oczywiście może podnieść koszty.
Jeśli masz pytania dotyczące budowy hali przemysłowej, skontaktuj się z nami.
KONTAKTJeśli chcesz sprawdzić cenę swojego nowego obiektu – napisz do nas.
Szybka wycenaJeśli na tym etapie masz pytania – skontaktuj się bezpośrednio z jednym z naszych inżynierów
Piotr Kowalski
Kierownik sprzedaży